Uncontested races on the November 6th ballot

Follow the links for Tennessee and Mississippi.

ARKANSAS

Arkansas State Legislature

  • SENATE DISTRICT 24: Keith Ingram (D) (inc.)
  • HOUSE DISTRICT 48: Reginald Murdock (D) (inc.)
  • HOUSE DISTRICT 50: Milton Nicks, Jr. (D) (inc.)
  • HOUSE DISTRICT 51: Deborah Ferguson (D) (inc.)
  • HOUSE DISTRICT 52: Dwight Tosh (R) (inc.)

Crittenden County, AR

  • CRITTENDEN COUNTY JUDGE: Woody Wheeless (D) (inc.)
  • CRITTENDEN COUNTY CLERK: Paula Brown (D) (inc.)
  • CRITTENDEN COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Terry Hawkins (D) (inc.)
  • CRITTENDEN COUNTY ASSESSOR: Kim Hollowell (D) (inc.)
  • CRITTENDEN COUNTY COLLECTOR: Ellen Steele Foote (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 1: Vickie Robertson (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 2: Albert Marconi (R) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 3: Patsy Hull (D)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 4: Stacy Allen (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 5: Tyrone McWright (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 6: Claude Steele (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 7: Ronnie Marconi (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 8: Joe Marotti (I) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 9: Kenneth Cross (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 10: James Fraley (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 11: Lisa O’Neal (D) (inc.)
  • CRITTENDEN CO. JUSTICE OF THE PEACE – DIST. 13: Gwendolyn Brown (D)
  • ANTHONYVILLE MAYOR: Leroy Wright, Sr.
  • CLARKEDALE MAYOR: Sam Stuckey, Jr. (inc.)
  • JENNETTE MAYOR: John Mathis (inc.)

Cross County, AR

  • CROSS COUNTY CLERK: Melanie Davis Winkler (D) (inc.)
  • CROSS COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Rhonda Sullivan (D) (inc.)
  • CROSS COUNTY ASSESSOR: Sherri Williams (D) (inc.)
  • CROSS COUNTY COLLECTOR: Debbie Baker Davis (D) (inc.)
  • CROSS COUNTY CORONER: James Woodard (D) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Douglas Kennon (I) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Lynn Blake (D) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 4: Glenda Vance (R) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Gloria Aldridge (D) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 6: Gary Eakin (R) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 7: Carl Loewer (R) (inc.)
  • CROSS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 8: Jerry Brewster (I) (inc.)
  • CHERRY VALLEY CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Gloria Lace
  • CHERRY VALLEY CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 2: Roy Dorris (inc.)
  • CHERRY VALLEY CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Earnest Meredith
  • CHERRY VALLEY CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Jimmy Dewitt (inc.)
  • HICKORY RIDGE CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Amy Imboden (inc.)
  • WYNNE CITY CLERK: Tammy Brewster (inc.)
  • WYNNE CITY TREASURER: Bobby Caldwell (inc.)
  • WYNNE CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Billy Fowler (inc.)

Lee County, AR

  • LEE COUNTY JUDGE: Terry Sandefer (D) (inc.)
  • LEE COUNTY SHERIFF & COLLECTOR: Ocie Banks (D) (inc.)
  • LEE COUNTY CLERK: Pam Webb (D)
  • LEE COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Diane Bowman (D) (inc.)
  • LEE COUNTY TREASURER: Mark Smith (D) (inc.)
  • LEE COUNTY ASSESSOR: Becky Hogan (D) (inc.)
  • LEE COUNTY CORONER: Robert Kennedy (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Jimmy Bickerstaff (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 2: Matt Oxner (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Charles Nash (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 4: Kathi Walker (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Rusty Carter (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 6: Lafayette Smith (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 7: West Higginbothom (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 8: Bill Gerrard (D) (inc.)
  • LEE CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 9: Jesse Garrett (D) (inc.)
  • AUBREY MAYOR: Stefen Powell
  • LaGRANGE MAYOR: Rebecca Brown (inc.)
  • MARIANNA MAYOR: Jimmy Williams (inc.)
  • MORO MAYOR: David Waldrip (inc.)

Mississippi County, AR

  • MISSISSIPPI COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Leslie Mason (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI COUNTY TREASURER: Peggy Meatte (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI COUNTY CORONER: Mike Godsey (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Fred Fleeman (R)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 2: Michael White (R) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Neil Burge (R) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 4: Bill Nelson (R) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Molly Jackson (R)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 6: Alvin Clay (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 7: Joann Henton (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 9: Sylvester Belcher (D) (inc.)
  • MISSISSIPPI CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 11: Howard Norvell (R) (inc.)
  • BIRDSONG MAYOR: Curtis Johnson (inc.)
  • BLYTHEVILLE CITY CLERK: Connie Mosley (inc.)
  • BLYTHEVILLE CITY ATTORNEY: Chris Brown (inc.)
  • BLYTHEVILLE CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 2: John Musgraves (inc.)
  • DELL MAYOR: Danny Moody (inc.)
  • DELL CITY COUNCIL – POSITION 1: Rodney Cooper (inc.)
  • DYESS MAYOR: Mark Wroten
  • ETOWAH MAYOR: Charles McCollum (inc.)
  • GOSNELL CITY CLERK/TREASURER: Kathleen Hunt-Cross (inc.)
  • JOINER MAYOR: Sissie Winford-Ross (inc.)
  • LEACHVILLE MAYOR: Rodney Robertson (inc.)
  • LEACHVILLE CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Keith Evans (inc.)
  • LEACHVILLE CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Lisa Baldridge (inc.)

Phillips County, AR

  • PHILLIPS COUNTY JUDGE: Clark Hall (D) (inc.)
  • PHILLIPS COUNTY CLERK: Linda White (D) (inc.)
  • PHILLIPS COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Lynn Stillwell (D) (inc.)
  • PHILLIPS COUNTY ASSESSOR: Jerome Turner (D)
  • PHILLIPS COUNTY CORONER: Earnest Larry (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Daniel Strickland (I) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Barbara King (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 4: Isaac Tribune (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Betty Brimley (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 6: Patrick Roberson (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 7: C.R. Walker (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 8: Tommy Young (D) (inc.)
  • PHILLIPS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 11: Lenora Marshall (D) (inc.)

Poinsett County, AR

  • POINSETT COUNTY JUDGE: Bob Cantrell (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY SHERIFF: Kevin Molder (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CLERK: Teresa O’Brien Rouse (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Misty Richardson Russell (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY TREASURER: Tammie Stanford (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY ASSESSOR: John Hutchinson (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CORONER: Butch Davis (R) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Randy Jones (R) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 2: Elizabeth Schwarz (D) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Carmack Sanders (R) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 4: J.C. Carter (D) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Dustin Mars (D)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 9: Jerry Carter (D) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 10: Larry Steakley (D) (inc.)
  • POINSETT CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 11: Harold Blackwood (R) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CONSTABLE – GREENFIELD TOWNSHIP: Dennis Lore (I) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CONSTABLE – LITTLE RIVER TOWNSHIP: Allen Hicks (R)
  • POINSETT COUNTY CONSTABLE – OWEN TOWNSHIP: Buster Bush (I) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CONSTABLE – SCOTT TOWNSHIP: Thomas Carlock (I) (inc.)
  • POINSETT COUNTY CONSTABLE – TYRONZA TOWNSHIP: Scottie Blagg (R)
  • FISHER MAYOR: Debbie Jones (inc.)
  • FISHER RECORDER: Keely Imboden
  • FISHER COUNCIL – POSITION 1: Norman Ransone
  • FISHER COUNCIL – POSITION 2: Jennifer Bush
  • FISHER COUNCIL – POSITION 3: Herman Shelley
  • FISHER COUNCIL – POSITION 4: Tonya Anschultz (inc.)
  • FISHER COUNCIL – POSITION 5: Binnie Kay Cook (inc.)
  • HARRISBURG CITY CLERK: June Long (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Bobby Gene Austin (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 2: Rachel Morgan (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Sandra Cooper (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 1: Jeff Spiegel (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 2: Nacole Sweeney (inc.)
  • HARRISBURG CITY COUNCIL – WARD 4, POSITION 2: Jeb Bass (inc.)
  • HARRISBURG SCHOOL BOARD – ZONE 3: Ashley Rowton
  • LEPANTO CITY CLERK/TREASURER: Tamara Wyatt (inc.)
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Daniel Vaughn
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 2: Keith Tyler (inc.)
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Charles Mahan (inc.)
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 1: Bonnie Cox (inc.)
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 4, POSITION 1: Christy Maddox
  • LEPANTO CITY COUNCIL – WARD 4, POSITION 2: Marvin Carey (inc.)
  • MARKED TREE CITY CLERK/TREASURER: Susan Johnson Macefe
  • TRUMANN CITY CLERK: Carol Waleszonia
  • TRUMANN CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Brett Parker (inc.)
  • TRUMANN CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Dwight England (inc.)
  • TRUMANN CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Donnie England (inc.)
  • TRUMANN CITY COUNCIL – WARD 4, POSITION 2: Stephen Hammell
  • TRUMANN CITY COUNCIL – WARD 5, POSITION 2: Jason Stewart (inc.)
  • TYRONZA MAYOR: Charles Glover (inc.)
  • TYRONZA CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Mike Hood (inc.)
  • TYRONZA CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Kevin Skipper (inc.)
  • TYRONZA CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: Barbara Ross (inc.)
  • TYRONZA CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 1: Zachary Tyler Permenter (inc.)
  • TYRONZA CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 2: Shirley Steen Hindman
  • WALDENBURG MAYOR: William Wood (inc.)
  • WALDENBURG TOWN COUNCIL – POSITION 1: Lottie Hall (inc.)
  • WALDENBURG TOWN COUNCIL – POSITION 2: Gloria Tuttle (inc.)
  • WALDENBURG TOWN COUNCIL – POSITION 4: William Henson (inc.)
  • WALDENBURG TOWN COUNCIL – POSITION 5: Mia Emery
  • WEINER CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 1: Tony Schwarz (inc.)
  • WEINER CITY COUNCIL – WARD 1, POSITION 2: Jeremy Kimble (inc.)
  • WEINER CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 1: Jeremy Glass
  • WEINER CITY COUNCIL – WARD 2, POSITION 2: David Schwarz (inc.)
  • WEINER CITY COUNCIL – WARD 3, POSITION 2: Farrell Jones

St. Francis County, AR

  • ST. FRANCIS COUNTY JUDGE: Gary Hughes (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY SHERIFF: Bobby May (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY CLERK: Brandi McCoy (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY CIRCUIT COURT CLERK: Bette Green (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY TREASURER: Tammy Talley (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY ASSESSOR: Stanley Jones (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS COUNTY CORONER: Miles Kimble (D)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 1: Charles Jones (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 2: Jimmy Long (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 3: Billy Gene Ray (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 5: Earnestine Weaver (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 6: Gregory Gray (R)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 7: Ragan Hill (I)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 8: O.J. Gandy, Jr. (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 9: Maceo Hawkins (D)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 10: Leodis Williams (D) (inc.)
  • ST. FRANCIS CO. JUSTICE OF THE PEACE – DISTRICT 11: Kenny Parker (R) (inc.)
  • CALDWELL MAYOR: Kevin Middlebrook (inc.)
  • COLT MAYOR: Randy Hefner (inc.)
  • PALESTINE MAYOR: Billy Shafer (inc.)
  • WHEATLEY MAYOR: Larry Nash (inc.)
  • WIDENER MAYOR: Arvin Billingsley (inc.)
Notice: you are using an outdated browser. Microsoft does not recommend using IE as your default browser. Some features on this website, like video and images, might not work properly. For the best experience, please upgrade your browser.